Tegoroczna Noc Muzeów w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk zostanie poświęcona kolekcjom przyrodniczym, które w PTPN były zbierane od momentu utworzenia Towarzystwa w 1857 roku.
Organizowana Noc Muzeów w PTPN będzie nawiązywać do historii poznańskiego muzealnictwa przyrodniczego, którego początki wiążą się nierozerwalnie właśnie z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk. Osobą, która odegrała szczególną rolę w tworzeniu, zabezpieczaniu i opracowywaniu kolekcji przyrodniczych był dr Franciszek Chłapowski, który od końca XIX wieku niestrudzenie dążył do udostępnienia ich szerokiej publiczności. Postacią wspierającą go w tym dążeniu był prof. Edward Lubicz-Niezabitowski, dzięki któremu powstało w Poznaniu jedno z najlepszych muzeów przyrodniczych w Europie.
W trakcie Nocy Muzeów w PTPN można będzie zapoznać się z interesującymi eksponatami z kolekcji Zbiorów Przyrodniczych – jednostki muzealnej Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród prezentowanych okazów znajdą się liczne obiekty nawiązujące tematycznie do historii muzealnictwa przyrodniczego w Poznaniu oraz unikaty pochodzące z oryginalnych kolekcji gromadzonych zarówno przez dr. Chłapowskiego jak i prof. Lubicz-Niezabitowskiego.
W trakcie Nocy Muzeów planowane są następujące wydarzenia:
– wystawa książek prezentująca zbiory przyrodnicze,
– pokaz unikatowych eksponatów przyrodniczych ze Zbiorów Przyrodniczych Wydziału Biologii UAM,
– możliwość bezpośredniego sprawdzenia, jaka w dotyku jest skóra rekina (oraz jego zęby), a jaka sierść bobra,
– dla najmłodszych – możliwość przymierzenia skorupy żółwia morskiego.
W tym roku Noc Muzeów w PTPN jest współorganizowana ze Zbiorami Przyrodniczymi Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Fundacji Zakłady Kórnickie i miasta Poznania.