dr Maria Stahr

1942-2025

 

Zmarła 21 lutego 2025 r.

Członkini Komisji Historii Sztuki PTPN oraz Wydziału VII Nauk o Sztuce od 28 lutego 1986 r., sekretarz Wydziału VII w latach 1991-1996.

 

 

Wspomnienie o dr Marii Stahr (1942–2025)

Maria Stahr urodziła się 23 października 1942 r. w Krośnie, zmarła 21 lutego 2025 r. w Poznaniu, przeżywszy 83 lata. Była absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku historia sztuki. Jako doświadczony muzealnik przedstawiła i obroniła 19 grudnia 1983 r. pracę doktorską  Medale Wazów w Polsce. Interpretacja treści napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Eugeniusza Iwanoyki. Otrzymała za nią w 1986 r. nagrodę główną w Konkursie im. J. Gawrońskiego organizowanym przez Zamek Królewski w Warszawie. Na jej podstawie wydała pionierską monografię Medale Wazów w Polsce 1587–1668, (Ossolineum 1990).

W latach 1974-2006 była pracownikiem Muzeum Narodowego w Poznaniu na stałe związanym z Gabinetem Numizmatycznym. Zainteresowania badawcze oraz w zakresie tworzenia kolekcji koncentrowała wokół dawnego i współczesnego medalierstwa, stając się wybitną w tej dziedzinie specjalistką. Biorąc do ręki pierwszy z serii katalog zbiorów MNP zatytułowany Plakiety renesansowe (1994), warto pamiętać, że jego autorką jest właśnie dr Maria Stahr. Dotyczy to także tomu jedenastego – Medali polskich i z Polską związanych od XVI do XVIII wieku (2008).

Była kuratorem kilku ważnych wystaw w naszym muzeum,
w tym prezentacji jedynego w Polsce zbioru plakiet renesansowych. Stworzyła podwaliny pod rozwój kolekcji medali współczesnych. Miała wpływ na recepcję twórczości polskich medalierów jako wieloletni członek Rady Programowej Sesji Medalierskich w Gorzowie Wielkopolskim. Pozostawiła po sobie kilkadziesiąt publikacji naukowych i popularnonaukowych. Publikowała w periodyku „The Medal” przybliżając polskie medalierstwo za granicą oraz w „Wiadomościach Numizmatycznych”, „Biuletynie Numizmatycznym” i „Studiach Muzealnych”.  Była członkiem, a z czasem wieloletnim skarbnikiem Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i sekretarzem Komisji Historii Sztuki PTPN.

Chętnie dzieliła się swoją rozległą wiedzą i doświadczeniem –  także ze studentami studiów muzeologicznych; współpracowała również z innymi muzealnikami przy wielu publikacjach i wystawach. Zostanie zapamiętana jako dobry, uczynny człowiek
i koleżanka.

Opracowała: Agnieszka Murawska Gabinet Numizmatyczny MNP