Od lat Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje akcje charytatywne niosące pomoc osobom zmagającym się z przeciwnościami losu. Jest to XII edycja koncertu UAM Charytatywnie, a jednocześnie druga, w której beneficjentem będą ofiary toczącej się wojny.
Kontynuacja tych działań jest istotna nie tylko z powodu naturalnego odruchu serca, ale również z powodu dezinformacji toczącej się w Internecie, jak również widocznych nastrojów ksenofobicznych. Warto okazywać poparcie dla Ukrainy, która walczy o wolność swoją, jak i naszą.
W dniu 5 czerwca 2023 roku w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Wieniawskiego odbędzie się koncert charytatywny „Jednym głosem z wolną Ukrainą II – XII Koncert UAM Charytatywnie”, w trakcie którego wystąpią m.in. Stanisław Sojka, Czesław Mozil i Wanda Kwietniewska. 
 
W trakcie wydarzenia odbędą się licytacje charytatywne, jak i zbierane będą fundusze do puszek z przeznaczeniem na pomoc humanitarną. Zostanie to przeprowadzone w porozumieniu i we współpracy z organizacją The Ukrainian Charity Alliance (https://www.uba.com.ua/).