Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Skarby Biblioteki PTPN, które zostanie poświęcone Dantemu Alighieri, włoskiemu poecie. Wydarzenie odbędzie się 19 października 2023 roku o godzinie 17.00 w Sali Posiedzeń PTPN.
Dante Alighieri (1265–1321) urodził się we Florencji. Studiował między innymi retorykę, gramatykę, filozofię, literaturę oraz teologię. W Rawennie w 1321 roku na dworze rządzącego wówczas miastem Guido Novello da Polenta skończył pisać Boską komedię, nad którą rozpoczął prace jeszcze w 1308 roku. Pierwotny tytuł utworu brzmiał Komedia, a epitet Boska został dodany przez Giovanni Boccaccio.
W trakcie spotkania będzie można wysłuchać prelekcji poświęconych niepublikowanym przekładom dzieł Dantego, które do dziś przechowywane są w zbiorach Biblioteki PTPN. Jednocześnie dowiemy się kilku szczegółów i faktów odnośnie działalności w Poznaniu Towarzystwo Dante Alighieri w latach 1926–1933.
Program wydarzenia:
– otwarcie spotkania,
– wykład mgr Anna Pifko-Wadowska (UJ) pt. „Niepublikowane przekłady dzieł Dantego Alighieri w zbiorach rękopiśmiennych Biblioteki PTPN”,
– wykład dr Ligia Henczel (UAM) pt. „Towarzystwo Dante Alighieri w Poznaniu w latach 1926-1933”.
Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie również wystawa poświęcona Dantemu Alighieri. Szczególnie wyeksponowane zostaną dotychczas niepublikowane przekłady dzieł Dantego Alighieri przechowywane w Bibliotece PTPN.
W tym roku współorganizatorem spotkania z cyklu Skarby Biblioteki PTPN jest Stowarzyszenie Polonia-Italia w Poznaniu.
Skarby Biblioteki PTPN realizowany jest w ramach projektu „Działania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk na rzecz rozwoju kultury i dziedzictwa dla mieszkańców Poznania” współfinansowanego przez Miasto Poznań #poznańwspiera.