Szanowni Państwo,

zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie z cyklu Skarby Biblioteki PTPN, które zostanie poświęcone pamiętnikowi, pochodzącego z Wielkopolski, Wiktora Gładysza (1866–1951). Wydarzenie odbędzie się 31 marca 2022 roku o godzinie 17.00 w Poznaniu w Sali Posiedzeń PTPN.

Wiktor Gładysz urodził się w 1866 roku w Brzezince (obecnie Brzezie Łąki) w gminie Międzychód w województwie wielkopolskim jako syn Anastazji i Karola Gładyszów. Wiktor Gładysz karierę zawodową związał z branżą drogeryjną. Był długoletnim pracownikiem firmy Romana Barcikowskiego, której był także przez krótki czas właścicielem. Prowadził aktywną działalność społeczną, szczególnie w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, gdzie pełnił przez wiele lat funkcję nauczyciela gimnastyki w poznańskim oddziale gniazda. W trakcie II wojny światowej był więziony w Forcie VII w Poznaniu, a następnie wywieziony wraz z rodziną do Generalnego Gubernatorstwa.

Jak zauważył recenzent pamiętnika prof. Rafał Dobek z Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu „pamiętnik Wiktora Gładysza jest dziełem ważnym, znacząco uzupełniającym źródła do historii Wielkopolski i Poznania XIX i XX wieku. Wspomnienia obejmują niemal stulecie, od lat siedemdziesiątych XIX wieku po koniec II wojny światowej. To niezwykle istotny czas w historii Wielkopolski, obejmujący okres rządów pruskich, I wojny światowej, powstania wielkopolskiego, niepodległej Rzeczpospolitej i koszmaru lat 1939–1945. Gładysz jest bystrym świadkiem i obserwatorem zachodzących przez osiemdziesiąt pięć lat jego życia zmian, nie tylko politycznych, ale i społecznych czy obyczajowych. Co istotne, wspomnienia spisane są pięknym, barwnym językiem, w który Autor wplata niekiedy wyrażenia gwarowe, dodające niewątpliwie uroku całości”.

Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie edycja krytyczna wspomnień Wiktora Gładysza opublikowana pod tytułem: Pamiętnik poznańskiego drogerzysty i druha „Sokoła” z XIX i XX wieku. Publikacja została wydana przez Wydawnictwo PTPN, a przy opracowaniu dzieła pracowali dr Norbert Delestowicz, dyrektor Biblioteki PTPN i mgr Ewa Filipowska.