Szanowni Państwo!

Przekazujemy relacje zdjęciową z pierwszych wykładów zamiejscowych w ramach drugiej edycji projektu Dziedzictwo Wielkopolski. Cykl wykładów popularyzujących wiedzę o regionie.

Pierwsze dwa z zaplanowanych dziesięciu wykładów odbyły się 15 października w Muzeum Regionalnym w Pleszewie oraz w Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

Muzeum Regionalne w Pleszewie zaprosiło na wykład prof. UAM dr hab. Błażeja Osowskiego, który wprowadził słuchaczy w niełatwą tematykę nauki o języku – rozróżnień między językami, gwarami, dialektami, odmianami i stylami. Skupił się jednak na cechach charakterystycznych dialektu wielkopolskiego. Wykład nosił tytuł Mowa Wielkopolan a język ogólnopolski.

Natomiast Muzeum Stanisława Staszica w Pile gościło dr hab. Artura Jazdona z wykładem pt. Trwałe wartości dorobku wydawców wielkopolskich do II wojny światowej, który wprowadził słuchaczy w tajniki wydawnictw i wydawców, którzy działali w Wielkopolsce do wybuchu II wojny światowej.

Muzealnikom obu instytucji serdecznie dziękujemy za owocną współpracę, zaś Państwa zapraszamy na kolejne wspólnie organizowane inicjatywy.