Znana poznanianka i ceniony pedagog – doktor historii Elżbieta Chadzinikolau zaprasza do poznania niesamowitej historii, życia i elektryzującej osobowości Jana Konstantego Żupańskiego – Patrona Festiwalu. Jest autorką doktoratu naukowego na jego temat. Wraz z grupą zainteresowanych uczestników Festiwalu (liczba osób- bez ograniczeń) o godzinie 12.00 wyruszymy z Placu Wolności (spod Fontanny Wolności) na spacer edukacyjny po zakątkach najdroższych jego sercu. Elżbieta Chadzinikolau opowie, jak wyglądał Poznań za czasów kiedy jego rodzina wyemigrowała z Grecji do okupowanego przez zaborców Poznania, skąd wzięło się ich polskie nazwisko oraz o Tesali – krainie, w której rodzina Zupanos ma swoje początki. Wszystko to połączone z interaktywnymi zadaniami na odkrywanie greckich śladów odciśniętych w architekturze Poznania i polskiej literaturze (odwiedziny w najsłynniejszym polskim Antykwariacie im. J.K. Żupańskiego – który objął Festiwal swoim Honorowym Patronatem) .
Godzinny spacer zakończy się w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk na ul. Mielżyńskiego 27/29, którego Żupański był inicjatorem i współtwórcą.
O godzinie 13.00 w Sali Posiedzeń PTPN Elżbieta Chadzinikolau poprowadzi godzinny wykład połączony z wystawą pamiątek i druków słynnego wydawcy.
Wstęp wolny!