Serdecznie zapraszamy 15 października 2018 r.  o godzinie 17.00 do siedziby PTPN na promocję książki Śladami Polaków w Pradze XIX-XXI wiek. Szkice i portrety historyczno-literackie pod redakcją Romana Barona i Małgorzaty Michalskiej z wprowadzeniem Jacka Balucha.

Spotkanie otworzy prof. Waldemar Łazuga z Instytutu Historii UAM, a uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z redaktorami pracy, dr. Romanem Baronem oraz dr Małgorzatą Michalską z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Praga należy do miast szczególnie chętnie odwiedzanych przez Polaków. Podziwiając jej zabytki, klimatyczne miejsca, degustując potrawy czeskiej kuchni, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że miasto odgrywało ważną rolę w polskiej historii, a dla wielu naszych rodaków było miejscem życia i pracy. W stolicy nad Wełtawą działały także polskie stowarzyszenia, wydawano prasę. O owej nieznanej polskiej odsłonie historii miasta opowiada wydana w 2017 r. pod red. historyka, Romana Barona, i etnolożki, Małgorzaty Michalskiej, praca pt. Śladami Polaków w Pradze XIX-XXI wiek. Szkice i portrety historyczno-literackie. Pretekstem do wydania książki było 130-lecie powstania Klubu Polskiego w Pradze, jednej z najstarszych polskich organizacji polonijnych. Dr Roman Baron jest pracownikiem naukowym Czeskiej Akademii Nauk, a dr Małgorzata Michalska – pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego.