Powracając po wakacjach, serdecznie zapraszamy na wrześniowe wykłady otwarte, organizowane w ramach wieloletniego projektu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk „Poznański sposób na niepodległość”. Wykłady odbędą się w następujących terminach:

7 września 2017 r. (czwartek), Sala Posiedzeń PTPN, godz. 18.00

prof. UZ dr hab. Olgierd Kiec (Instytut Politologii Uniwersytet Zielonogórski)

„Hakatyzm. Niemiecki nacjonalizm w Wielkopolsce 1894-1918”

19 września 2017 r. (wtorek), Sala Posiedzeń PTPN, godz. 18.00
prof. UAM dr hab. Jacek Schmidt (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM)

„Tuż za kordonem. Mieszkańcy Wielkiego Księstwa Poznańskiego i Królestwa Kongresowego”

Obu wykładom towarzyszyć będą jednodniowe wystawy tematyczne przygotowane przez pracowników Biblioteki PTPN. W przypadku wykładu w dniu 7 września 2017 r. będzie to wystawa pt. „Poznań i Wielkopolska w obiektywie niemieckiego Poznańczyka”. W ramach wystawy pokazane zostaną oryginalne fotografie Poznania i Wielkopolski około roku 1911. Zdjęcia, które zgromadził w swoim albumie nieznany z nazwiska poznański Niemiec, nie były dotąd wykorzystywane w literaturze i nie są znane szerszej publiczności. Tematem drugiej wystawy będzie  „Ostrów – Kalisz. Po dwóch stronach kordonu”.

PTPN plakat maly wrzesien

Wstęp na wykłady i wystawy jest wolny. Bieżące informacje o projekcie zamieszczane są także na naszym profilu facebookowym. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Poznania.